Podstrona: Sukces studentów WBMiL w konkursie European Defence Challenge IV / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Sukces studentów WBMiL w konkursie European Defence Challenge IV

2024-01-08 , red.  Marta Jagiełowicz
Laureaci konkursu,

Marcin Krysiak i Filip Kubik, studenci lotnictwa i kosmonatyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, zajęli 2. miejsce w konkursie European Defence Challenge IV za pomysł „The utilization of artificial intelligence in the process of intercepting rocket projectiles”. Podczas realizacji projektu studentów wspierał dr inż. Grzegorz Drupka z Katedry Awioniki i Sterowania.

European Defence Challenge to otwarty konkurs mający na celu przyciągnięcie młodych talentów do przemysłu obronnego i zachęcenie ich do rozpoczęcia kariery w technologiach związanych z obronnością. Konkurs zachęca studentów z Europy do zaproponowania jednego lub kilku podejść do pracy związanych z tematami, takimi jak: sztuczna inteligencja, technologie sensorowe, pojazdy autonomiczne, analiza danych, cyberbezpieczeństwo, technologie układów scalonych, kontrola, robotyka, przetwarzanie sygnałów i obrazów oraz technologie związane z obronnością.

Podczas konferencji “European Defence Sector: Navigating the Future through Skills and Innovation” organizowanej w Brukseli w ramach projektu ASSETs+ nastąpiło rozstrzygnięcie europejskiego konkursu European Defence Challenge IV. Tematem przewodnim było efektywne zarządzanie w środowisku obronności. W konkursie brało udział 142 studentów z różnych uczelni europejskich.

O projekcie

Sztuczna inteligencja może połączyć wysoką niezawodność urządzeń elektronicznych z ludzką zdolnością podejmowania decyzji. Stworzenie tak funkcjonującego, autonomicznego systemu opartego na wcześniej przeanalizowanych danych może znacząco przyczynić się do poprawy efektywności działań prewencyjnych w sytuacjach zagrożenia. Koncept stworzony przez studentów Politechniki Rzeszowskiej pozwala na szybkie wykrycie, identyfikację oraz klasyfikację pocisku rakietowego. W kolejnych krokach dobiera odpowiednią strategię obronną oraz wykonuje konieczne akcje. Ponadto system łączy w sobie analizę ryzyka minimalizując liczbę potencjalnych ofiar oraz skalę zniszczeń infrastruktury, a także bierze pod uwagę czynniki ekonomiczne oraz polityczne. Każda przeprowadzona operacja udoskonala oraz wprowadza poprawki działania systemu.