Podstrona: Europejska premiera podczas konferencji INDUSTRY 4.0 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Europejska premiera podczas konferencji INDUSTRY 4.0

2020-02-25
Europejska premiera podczas konferencji INDUSTRY 4.0

SMART INDUSTRY i SMART CITY to hasła wiodące konferencji: INDUSTRY 4.0 „Innowacyjne rozwiązania cyber-fizyczne dla przemysłu”, która odbyła się 20 lutego 2020 r. w Politechnice Rzeszowskiej.

Konferencję otworzył prof. dr. hab. inż. Grzegorz Budzik, Prorektor ds. nauki i Prezes Zarządu Krajowego Klastra INDUSTRY 4.0 oraz dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz, Prorektor ds. współpracy z gospodarką i Wiceprezes Zarządu. Cykl prelekcji rozpoczął Marek Ustrobiński, Wiceprezydent Miasta Rzeszowa przedstawiając prezentację pt. Innowacyjne Rozwiązania dla przemysłu - Rzeszów Stolica Innowacji. Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się jak wiele nowoczesnych rozwiązań opartych o technologie informatyczne zastosowanych jest w miejskiej infrastrukturze komunikacyjnej, edukacyjnej czy administracyjnej.

Istotnym wydarzeniem konferencji była europejska premiera Systemu Zarządzania Przepływem CMS RoadRunner opartego na Teorii Ograniczeń. Prezentację na ten temat przedstawił Jacek Warchałowski z firmy CMS Montera. System stanowi istotne uzupełnienie struktury INDUSTRY 4.0 i jest kompatybilny z rozwiązaniami przemysłowymi struktury I4.0.

Przykłady praktycznych wdrożeń przemysłowych rozwiązań INDUSTRY 4.0 zostały zaprezentowane przez Marka Sanockiego, Wiceprezesa Firmy SPLAST, lidera krajowego w zakresie informatyzacji przemysłu przetwórczego. Przedstawiono również aplikacje IT w Przemyśle 4.0 w prezentacji Lider Industry nowe spojrzenie na Przemysł 4.0 – innowacyjne rozwiązania firmy ZETO (prezentujący Mariusz Dymek) oraz holistyczne rozwiązanie cyfrowego zarządzania i utrzymania produkcji w oparciu o systemy prezentowane przez firmę DOPAK (prezentujący Wojciech Najda). Pierwszą część konferencji zakończyła prezentacja Przemysł 4.0 w małej firmie - jak szeroko pojęta idea Przemysłu 4.0 pozwala rozwijać się małym, innowacyjnym firmom na przykładzie MODERN FORMS, przedstawiona przez Marcina Boska.

W drugiej części konferencji przedstawiono prezentacje związane z możliwościami transferu technologii przez Podkarpackie Centrum Innowacji (Jacek Kubrak, Konrad Frontczak), innowacyjnymi rozwiązaniami SMART INDUSTRY I SMART CITY - URBAN LAB Rzeszów (Konrad Fijołek), technologiami mobilnymi 4.0 – zastosowanie elementów struktury 4.0 w zarządzaniu transportem miejskim (Tomasz Wesołowski). Wygłoszono również prezentacje związane z nowoczesnymi narzędziami dla przemysłu: systemy pomiarowe w I4.0 - systemy skanowania 3D w INDUSTRY 4.0 – przykłady aplikacji LENSO (Grzegorz Pędzisz), systemy druku 3D dla INDUSTRY 4.0 Innowacyjne rozwiązania druku 3D dla przemysłu system addytywny XM200C –PROSOLUTIONS (Damian Żelechowski), druk 3D w INDUSTRY 4.0 SONDASYS – technologie przyrostowe dedykowane dla struktury Przemysłu 4.0 firmy SONDASYS, procesy informatyczne – iSRapid -wsparcie procesów szybkiego wytwarzania prototypów – InfoSoftware Polska.

Podczas konferencji przedstawiciel InfoSoftware Polska Bartosz Bęben wręczył prezesowi Koła Studenckiego Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego laptopa jako przypieczętowanie dobrej współpracy studentów Politechniki Rzeszowskiej z Firmą.

Konferencja była również okazją do promocji studenckich kół naukowych oraz projektów badawczych realizowanych przez pracowników Politechniki Rzeszowskiej m.in. projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości.